Konec skládkování klepe na dveře. Na Karvinsku a Novojíčinsku budou připraveni.
V Havířově v Moravskoslezském kraji vzniká špičkové zařízení na třídění a přípravu komunálních odpadů pro jejich opětovné využití. Inspiruje se osvědčenými technologiemi v zahraničí, v Česku se jedná o unikátní řešení. Záměrem je příprava surovin z komunálních odpadů pro materiálové a energetické využití. Díky tomu bude Česko o krok blíže k dosažení cíle, který stanoví evropská legislativa.
Konec ukládání využitelného odpadu na skládky klepe na dveře, rok 2030 se nezadržitelně blíží.
Na to s předstihem reaguje municipální projekt Centrum pro využití komunálního odpadu (CEVYKO) s plánovanou kapacitou 100 000 tun odpadů za rok. Stavět se začne příští rok, uvedení do provozu se pak předpokládá v druhé polovině roku 2026. Třídicí linka bude zpracovávat komunální odpad komplexně. Bude třídit a připravovat pro další využití směsný, separovaný a velkoobjemový komunální odpad. Hlavním účelem nové technologie je odklonění využitelných odpadů od skládek. Obce, které do projektu vstoupí a rezervují si tak včas kapacitu pro svůj odpad, budou už s velkým předstihem připraveny na zákaz skládkování.
Sázíme na jistotu, vzkazuje CEVYKO
„Inspirujeme se nejmodernějšími technologiemi, které jsou již úspěšně aplikovány ve světě. Nejedná se o experiment, sázíme na jistotu. Na český trh přinášíme unikátní přístup, ale z celosvětového hlediska zavádíme osvědčené postupy a technologie. K tomu přidáváme naše know-how, dlouholeté zkušenosti celého týmu v rámci českého oběhového hospodářství a zapojujeme municipality,” upřesňuje Václav Zyder, ředitel společnosti.
Třídicí linkou by mohlo projít až sto tisíc tun odpadu za rok
Jedná se o hybridní třídicí linku. Bude třídit a připravovat pro další využití směsný i velkoobjemový komunální odpad. Současně umožní dotřídit druhotné suroviny z primární separace plastu a papíru. Zařízení vyseparuje veškerý odpad, který se hodí k materiálové recyklaci, zbytek složek poslouží pro přípravu alternativního paliva pro energetické využití. Na skládku zamíří pouze odpad, který skutečně nemá další využití, to znamená, že jej v současné době stávající technologie neumí zpracovat. Většina třídění proběhne automaticky, provoz se však neobejde bez lidských rukou, které budou pomáhat s výběrem nežádoucích předmětů nebo s dočišťováním odpadu.
Obce vstupují do projektu, rezervují kapacity pro svůj odpad
Akcionáři společnosti CEVYKO, a. s., jsou statutární město Havířov, společnost ASOMPO, a. s., (sdružuje 45 obcí a měst Novojičínska) a Spolek pro nakládání s komunálním odpadem, z. s., (pro obce a města Karvinska a Novojičínska). Princip fungování Spolku pro nakládání s komunálním odpadem, z. s., je takový, že jeho prostřednictvím mohou do společnosti CEVYKO, a. s., vstupovat další obce a města zejména Karvinska, Novojičínska a okolí. „Princip je jednoduchý. Vstupem do projektu mají obce jistotu, že budou mít možnost umístit své odpady do tohoto zařízení a pro ně kapacita vždy bude. Nějaká volná kapacita ještě zbývá, ale není jí už mnoho. Pro města napříč republikou budou z důvodu změn v odpadovém zákoně obdobná zařízení nutností,” říká Zyder.
Nový život pro odpady i půdu
Zařízení dá nový život nejen odpadům, ale i půdě, na které bude stát. Vzniká v průmyslové zóně Burianovka v Havířově, na rekultivovaném území, kde dříve byly kalové nádrže černouhelného dolu František.
Edukační centrum i výzkum
Projekt mimo jiné zahrnuje i edukační centrum. Zaměří se na vzdělávací programy pro studenty základních, středních a vysokých škol a pro širokou veřejnost. Chce se věnovat vzdělávací a osvětové činnosti napříč generacemi. Cílem je minimalizace vzniku odpadu a jeho opětovné využití.
CEVYKO má vizi a strategii v budoucnu spolupracovat také s výzkumným sektorem v oblasti vysokých škol.