Skip to main content

Sázíme na jistotu, vzkazuje CEVYKO a odkrývá detaily o technologii nové třídicí linky

Centrum pro zpracování komunálních odpadů se začne stavět příští rok, uvedení do provozu se pak předpokládá v druhé polovině roku 2026. Třídicí linka bude zpracovávat komunální odpad komplexně. Bude třídit a připravovat pro další využití směsný, separovaný a velkoobjemový komunální odpad. Hlavním účelem nové technologie je odklonění využitelných odpadů od skládek.

Sázíme na jistotu, vzkazuje CEVYKO
„Inspirujeme se nejmodernějšími technologiemi, které jsou již úspěšně aplikovány ve světě. Nejedná se o experiment, sázíme na jistotu. Na český trh přinášíme unikátní přístup, ale z celosvětového hlediska zavádíme osvědčené postupy a technologie. K tomu přidáváme naše know-how, dlouholeté zkušenosti celého týmu v rámci českého oběhového hospodářství a zapojujeme municipality,” upřesňuje Václav Zyder, ředitel společnosti.

Třídicí linkou by mohlo projít až sto tisíc tun odpadu za rok
Jedná se o hybridní třídicí linku. Bude třídit a připravovat pro další využití směsný i velkoobjemový komunální odpad. Současně umožní dotřídit druhotné suroviny z primární separace plastu a papíru. Zařízení vyseparuje veškerý odpad, který se hodí k materiálové recyklaci, zbytek složek poslouží pro přípravu alternativního paliva pro energetické využití. Na skládku zamíří pouze odpad, který skutečně nemá další využití, to znamená, že jej v současné době stávající technologie neumí zpracovat. Většina třídění proběhne automaticky, provoz se však neobejde bez lidských rukou, které budou pomáhat s výběrem nežádoucích předmětů nebo s dočišťováním odpadu.

Podívejme se na technologii z blízka
Odpady budou odděleně naváženy svozovou technikou přes váhu do tzv. denního skladu. Následně bude materiál přes otvírač pytlů, respektive drtič, pásovým dopravníkem dopravován do 1. třídicí kabiny, kde bude obsluhou odstraňován odpad, který nesmí vstoupit do technologie (rozměrné předměty, nebezpečný odpad, sklo atd.). Odpad bude k dalšímu třídění veden pásovým dopravníkem na bubnový třídič, kde se rozdělí na základní 3 frakce (≤60 mm– podsítná frakce, 60–350 mm – sítná frakce, ≥350 mm nadsítná frakce). Podsítná frakce následně prochází separací kovů a pomocí pásového dopravníků bude uložena do kontejneru. V kontejneru je následně dopravována k dalšímu zpracování na TAP.

Frakce 60–350 mm je dopravníkem vedena na optické separátory, které postupně oddělí složky papíru a plastů. Vyseparovaný papír je následně pomocí optických separátorů a ručního dotřídění rozdělen na jednotlivé druhy recyklovatelného papíru. Nerecyklovatelný zbytek je pomocí pásového dopravníku
dopraven k výrobě tuhého alternativního paliva (TAP). Vyseparované plasty jsou následně roztříděny na balistickém třídiči na tzv. 3D a 2D frakci.

Frakce 3D je pásovým dopravnníkem dopravena na kaskádu optických separátorů, kde jsou postupně vytříděny plasty dle typů a barev. Jednotlivé druhy plastů jsou dopraveny k ručnímu dotřídění do
dotřiďovací kabiny. Zbývající materiál je po vyseparování všech recyklovatelných plastů veden pásovým dopravníkem k výrobě TAP. Frakce 2D je pomocí pásového dopravníku dopravena k optickému separátoru, který ze směsi vyseparuje recyklovatelné fólie. Ty jsou následně roztříděny na čiré a barevné. Zbytek nerecyklovatelného materiálu je dopraven k výrobě TAP.
Ze zbytkového materiálu frakce 60–350 mm budou po vyseparování papírů a plastů vyseparovány i magnetické kovy a nemagnetické kovy. Zbytkový výmět bude využit k výrobě TAP.
Frakce ≥350 mm bude z bubnového třídiče dopravena pomocí pásového dopravníku do dotřiďovací kabiny, kde budou ručně vyseparovány recyklovatelné papíry (kartony) a plastové fólie. Zbytek
materiálu bude dopraven k výrobě TAP. Vybrané druhy objemného odpadu budou od dodavatelů přejímány v oddělené části. Tyto odpady budou předdrceny a následně projdou separací recyklovatelných surovin (kov, plast atd.). Zbytkový výmět bude využit k výrobě TAP.
Výmět pro výrobu TAP z třídicí linky a z linky na zpracování objemného odpadu bude dopraven do technologie pro výrobu tuhého alternativního paliva. Na lince bude z odpadů odstraněn inertní
materiál a PVC. Následně bude odpad nadrcen a homogenizován. TAP bude kontinuálně monitorován dle kvalitativních parametrů a předán odběrateli do vhodného energetického zdroje pro výrobu tepla a elektřiny. Hala, kde budou odpady zpracovávány, bude odsávána ventilátorem a odpadní vzdušina bude odváděna do tkaninového filtru.

Pro technologické, administrativní a sociální účely bude využívána pouze elektrická energie. Na halách budou umístěny fotovoltaické panely pro výrobu elektrické energie, která bude primárně využívána pro vlastní účely. Na budově sociálního zázemí budou umístěny solární panely pro přímý ohřev teplé užitkové vody. Pro vytápění a chlazení objektů budou využívána tepelná čerpadla.


05. června 2024